top of page

Kmetije zaključujemo s testiranjem programov aktivnosti v naravi in z živalmi

Na partnerskem sestanku projekta »Kmetija kot terapevtski prostor«, ki je potekal v sredo, 8.11.2023, smo pregledali do sedaj izvedene aktivnosti in dosežene rezultate ter začrtali potek nadaljnjih aktivnosti.

Programi t.i. terapij oz. aktivnosti v naravi in z živalmi ter njihovo testiranje (pilotna izvedba) so eden od glavnih rezultatov projekta. Vsaka kmetija je oblikovala svoj program, ki je namenjen različnim ciljnim skupinam, tudi ranljivim, kot so npr. otroci, osebe s posebnim potrebami, starejši, invalidi. Vsebine se lahko izvajajo npr. kot vodeni sprehodi, druženje, delavnice, krožki, naravoslovni dnevi ipd., seveda v skladu z možnostmi in interesi posameznih kmetij.

Čeprav so programi namenjeni »terapijam«, pa gre za »nemedicinsko« razumevanje terapije (t.j. brez posegov v telo), kjer ni potrebna zdravstvena izobrazba in je »terapija« že to, da smo v naravi in z živalmi. Pri čemer to ni prepuščeno naključju, ampak gre za organizirano in vodeno preživljanje časa v naravi, z namenom, da izkušnjo iz narave in z živalmi »vsrkamo« z vsemi čuti. Rezultat tega pa je boljše duševno zdravje in psihofizično počutje. Poleg tega so bili programi namenjeni tudi medgeneracijskemu druženju in odpravljanju fobij.

Pilotna izvedba programov poteka od marca letos in do konca oktobra smo kmetije večino programov tudi pilotno preizkusile. Še nekaj izvedb nas čaka v novembru. Do sedaj smo imeli 45 brezplačnih izvedb programov. Med temi skupinami so bile tudi ranljive – kot npr. otroci in odrasli s posebnimi potrebami, starejši nad 56 let, mlajši od 15 let. V pilotno izvedbo pa smo poleg ranljivih skupin vključili tudi različne generacije – otroke in mlade do 15 let, starejše od 15 let in delovno aktivne (zaposlen) ter upokojence oz. starejše od 65 let. Podrobneje je število vključenih po posamezni ciljni skupini razvidno iz Tabele.


Tabela: Vključitev ciljnih skupin v testiranje oblikovanih programov

CILJNA SKUPINA

ŠTEVILO VKLJUČENIH

starejši nad 65 let

170

otroci s posebnimi potrebami, mlajši od 15 let,v skladu z zakonom, ki ureja usmerjanje otrok s posebnimi potrebami

17

osebe z motnjami v duševnem zdravju v skladu z zakonom, ki ureja duševno zdravje

88

invalidi v skladu z zakonom, ki ureja izenačevanje možnosti invalidov

103

osebe mlajše od 15 let

291

*Končno število vključenih bo še nekoliko večje, na račun izvedb ki so trenutno v teku.


S testiranjem smo želeli pridobiti povratno informacijo od uporabnikov in programe ustrezno prilagoditi za prihodnje izvajanje. Do sedaj izvedene aktivnosti so bile s strani udeležencev zelo dobro sprejete in bi si želeli podobnih izvedb tudi v prihodnje. Med samim obiskom in izvajanjem aktivnosti ter ob odhodu so bili vidno zadovoljni, veseli. Kot so kasneje povedali predstavniki različnih institucij, ki so bile vključene v pilotno izvedbo, so se o tem pogovarjali še več dni po samem dogodku oz. aktivnostih. Zato bomo na kmetijah nadaljevali s tovrstnimi aktivnostmi. Pri tem pa se kot ena izmed ovir kaže financiranje, saj institucije, kot so npr. domovi za starejše, VDCji, šole, nimajo zagotovljenih sredstev za udeležbo na teh programih. Idealno bi bilo, da bi bili le-ti za uporabnike brezplačni, njihovo financiranje pa sistemsko urjeno. Npr. preko koncesij, zavarovanj ali podobnih finančnih mehanizmov, kot to poznajo v tujini. Kot slabost se kaže tudi nizka prepoznavnost kmetij kot prostora za izvajanje teh aktivnosti, zato partnerstvo pripravlja skupni letak s predstavitvijo teh programov oz. ponudbe.

Do zaključka projekta pa bo partnerstvo pripravilo še analizo izvedljivosti prenosa projektnih rešitev v prakso, delavnico za kmetije, ki niso člani partnerstva in različne predstavitve rezultatov, kot npr. radijski in TV prispevek, objave v tiskanih medijih ter javni dogodek. Pregled doseženih rezultatov in rezultatov v nastajanju je razviden iz Tabele 1. Vsi rezultati bodo dostopni tudi na spletni strani Kmetija Jernejevi, kot vodilnega partnerja projekta (www.kmetija-jernejevi.si).

Projekt predstavlja sodelovanje med štirimi kmetijami (Jernejevi iz Slavinj, kot vodilni partner in Tomaževi iz Malega Ubeljskega, obe iz okolice Postojne, Volk iz Suhorja v občini Pivka in Frank iz Topolca pri Ilirski Bistrici) ter dvema strokovnima institucijama (DOES center starejših, PE Cerknica ter VDC Koper, enota Ilirska Bistrica). Odobren je bil v sklopu 3. javnega razpisa za podukrep 16.9 Podpora za diverzifikacijo kmetijskih dejavnosti v dejavnosti v zvezi z zdravstvenim varstvom, socialnim vključevanjem, kmetijstvom, ki ga podpira skupnost, ter izobraževanjem o okolju in hrani, sofinanciranega iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Več o projektu najdete tu.

GALERIJA SLIK


37 views
bottom of page