top of page

Uspešen zaključek projekta KMETIJA KOT TERAPEVTSKI PROSTOR

V aprilu zaključujemo z izvajanjem dvoletnega projekta Kmetija kot terapevtski prostor, ki smo ga štiri kmetije in dva strokovna partnerja prijavili na 3. javni razpis za podukrep 16.9 Podpora za diverzifikacijo kmetijskih dejavnosti v dejavnosti v zvezi z zdravstvenim varstvom, socialnim vključevanjem, kmetijstvom, ki ga podpira skupnost, ter izobraževanjem o okolju in hrani, sofinanciranega iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP).

S projektom smo naslovili izzive sodobne družbe in časa, povezane s hitrim tempom življenja, izpostavljenostjo stresu, obremenitvam, visokimi pričakovanji in vse težjim usklajevanjem dela ter zasebnega življenja. Želeli smo preučiti in preizkusiti, kako lahko kmetija kot multifunkcijski prostor s svojo vpetostjo v naravne procese in s pomočjo živali lahko pomaga pri naslavljanju teh izzivov. S tem namenom smo oblikovali programe terapij oz. aktivnosti v naravi in z živalmi, kar je eden glavnih rezultatov projekta. Programe smo v tudi pilotno izvedli z namenom testiranja. Skupno smo imeli 46 brezplačnih izvedb programov za različne ciljne skupine in generacije, s krepko preko 600 udeleženci, na kar smo zelo ponosni.

Izvedene aktivnosti so bile s strani udeležencev zelo dobro sprejete in bi si želeli podobnih izvedb tudi v prihodnje. Med samim obiskom in izvajanjem aktivnosti ter ob odhodu so bili vidno zadovoljni, veseli. Kot so kasneje povedali predstavniki različnih institucij, ki so bile vključene v pilotno izvedbo, so se o tem pogovarjali še več dni po samem dogodku oz. aktivnostih. Po dogodkih so se tudi bolje počutili in vsako nadaljnjo aktivnost s kmetijami željno pričakovali.

Vabim vas, da poslušate radijski prispevek (začne se na 11:50), ki je nastal med obiskom Doma upokojencev v Postojni in kjer je moč razbrati prav predhodno napisano. Pomen naših aktivnosti je prepoznala tudi strokovna javnost in tako smo prispevek o projektu objavili v biltenu Socialne zbornice Slovenije – Socialni izzivi.

 

Poleg že opisanih programov, pa so rezultati projekta tudi izvedeno usposabljanje za člane kmetij in s tem izboljšane kompetence članov kmetij za izvajanje programov, analiza možnosti in pričakovanj kmetij glede tovrstnih aktivnosti, pridobitev dovoljenja za opravljanje dodatne dopolnilne dejavnosti na kmetiji, vključitev oblikovanih programov v ponudbo kmetij, izdelana skupna brošura s ponudbo programov, prenos znanj, informacij in izkušenj na druge kmetije ter analiza izvedljivosti.

 

Prijazno povabljeni, da si več o sodelujočih kmetijah in razvitih programih in ostalih rezultatih projekta preberete na spletni strani https://www.kmetija-jernejevi.si/kmetijakotterapevtskiprostor.

 

Kmetije smo ob zaključku projekta oblikovane programe vključile v svojo ponudbo, za ponudbo in dodatne informacije nas lahko kontaktirate na:

·         Kmetija Jernejevi iz Slavinj, kontakt: Zdenka Žakelj, 031 781 199, zakeljzdenka@gmail.com, www.kmetija-jernejevi.si 

·         Kmetija Tomaževi iz Malega Ubeljskega, kontakt: Zala Stegel, 041 640 823, stegel.zala@gmail.com    

·         Kmetija Volk iz Suhorja, kontakt: Alenka Volk, 031 773 474, info@jahalnepocitnice.si, https://jahalnepocitnice.si                                     

·         Kmetija Frank iz Topolca, kontakt: Tamara Urbančič, 040 919 396, tamicika@gmail.com, https://tamarakmetijski.si/.



105 views
bottom of page