PRISPEVEK KMETIJ K BLAŽENJU IN PRILAGAJANJU NA PODNEBNE SPREMEMBE PREKO KONCEPTA EKOSISTEMSKIH STORITEV
OSNOVNI PODATKI O PROJEKTU
-
Naziv ukrepa: ukrep M16 - Sodelovanje
-
Naziv podukrepa: podukrep M16.5 – Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam za projekte EIPNaziv projekta: »Inovativni protipožarni model celostne revitalizacije kmetij« (EIP)
-
Naziv projekta: »Prispevek kmetij k blaženju in prilagajanju na podnebne spremembe preko koncepta ekosistemskih storitev«
PARTNERJI PROJETKA
Partnerji projekta (10 partnerjev – 5 kmetij in 5 strokovnih partnerjev):
-
VP: Stritih, svetovanje za trajnostni razvoj d.o.o., Bovec;
-
P1: Kmetija Volk, Suhorje;
-
P2: Sinergise, laboratorij za geografske informacijske sisteme d.o.o., Ljubljana;
-
P3: Javni zavod – Turizem Pivka, Pivka;
-
P4: Kmetija Jernejevi, Slavinje;
-
P5: Kmetija Janez Herlah, nosilec dop., Radegunda;
-
P6: Kmetija Frank, Topolc;
-
P7: Kmetija Brinjevka d.o.o. so.p., Mali dol;
-
P8: Biotehniški center Naklo, Strahinj;
-
P9: Zavod Jabolko, Metlika
REZULTATI PROJEKTA
-
razvita aplikacija,
-
usposobljena kmetijska gospodarstva (dodatne kompetence s področja ekosistemskih storitev),
-
v praksi preizkušen koncept ekosistemskih storitev,
-
izveden nabor konkretnih aktivnosti za blaženje in prilagajanje na podnebne sprememb,
-
opredeljeni razvojni potenciali kmetij,
-
analiza učinkovitosti izvedenih ukrepov v luči prilagajanja na podnebne spremembe,
-
vzpostavljeno pilotno območje dobrih praks,
-
promocija projekta in razširjanje rezultatov.
OPIS PROJEKTA
Projekt obravnava področje ukrepov za blaženje in prilagajanje na podnebne spremembe na izvedbeni ravni lastnikov oziroma upravljalcev kmetijskih zemljišč.
Na področju blaženja in prilagajanja na podnebne spremembe je veliko narejenega predvsem na strateški ravni – to dokazujejo številne mednarodne zaveze, akcijski načrti in zakonodajni paketi, kot je npr. Evropski zeleni dogovor. Na nižjih ravneh je načrtovanje izvajanja ukrepov veliko manj razvito, najšibkejša pa ravno izvedbena raven.
S projektom bomo pilotno vzpostavili in preizkusili izvajanje ukrepov blaženja in prilagajanja na podnebne spremembe na petih kmetijah ter na območju Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera. Prakse, ki bodo razvite v okviru projekta bodo pripomogle k iskanju sistemskih rešitev na tem področju ter bodo primerne za širjenje na druga kmetijska gospodarstva. Ekosistemske storitve so se izkazale kot primeren konceptualen okvir za načrtovanje in izvedbo ukrepov in komunikacijo z drugimi deležniki.
Glavni cilj projekta je izboljšati usposobljenost kmetijskih gospodarstev na področju prilagajanja podnebnim spremembam in s pomočjo digitalne aplikacije, ki bo razvita na podlagi koncepta ekosistemskih storitev spodbuditi načrtovanje in izvedbo ukrepov za blaženje in prilagajanje na podnebne spremembe v praksi na ravni kmetijskih gospodarstev.
Med aktivnostmi, ki se izvajajo v treh letih trajanja projekta so razvoj digitalne aplikacije, usposabljanja za kmetijska gospodarstva, preizkus koncepta ekosistemskih storitev kot orodja za odločanje o načrtovanju in izvajanju ukrepov za prilagajanje na podnebne spremembe na ravni kmetij, izvedba nabora konkretnih aktivnosti za blaženje in prilagajanje na petih kmetijah ter na območju Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera. Opredelili bomo razvojne potenciale kmetij, ki bodo izhajali iz ukrepov za blaženje in prilagajanje ter naredili analizo učinkovitosti izvedenih ukrepov. Sodelujoče kmetije bodo tako postale »kmetije dobre prakse«, kar bo služilo kot generator sprememb na omenjenem področju.
Skozi projekt bodo tako lastniki kmetij in ostali deležniki, ki so na področju blaženja in prilagajanja na podnebne spremembe ključni za prehod iz strateške na izvedbeno raven pridobili konkretna praktična znanja in spoznali dobre prakse na tem področju. Razvita digitalna aplikacija bo omogočala konkretizacijo ukrepov, definiranje in jasen digitalen prikaz najbolj pomembnih območij za ukrepanje.
Vrednost projekta:
-
vrednost sofinanciranja: 249.986,41 EUR
-
lastna udeležba 10,1%.
Trajanje projekta: 18.5.2022 – 18.5.2025 (36 mesecev)
Povezave:
https://www.program-podezelja.si/
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje.