VISOKODEBELNI PAŠNI SADOVNJAKI KOT NOVA KMETIJSKA PRAKSA
PROJEKT JE ZAKLJUČEN
OSNOVNI PODATKI O PROJEKTU
-
Naziv ukrepa: ukrep M16 - Sodelovanje
-
Naziv podukrepa: podukrep M16.5 – Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam
-
Naziv projekta: »Visokodebelni pašni sadovnjaki kot nova kmetijska praksa«
PARTNERJI PROJEKTA
Partnerji projekta (6 partnerjev – 4 kmetij in 2 strokovna partnerja):
-
VP: Izobraževanje, Tamara Urbančič s. p., Topolc
-
P1: Kmetija Volk, Suhorje
-
P2: Kmetija Jernejevi, Slavinje
-
P3: Kmetija Slavec, Knežak
-
P4: Kmetija Pečar, Prešnica
-
P4: Zavod Jabolko, zavod za širjenje sadjarske kulture in ekološkega kmetovanja, Metlika
CILJI PROJEKTA
Glavni cilj projekta je pripraviti Načrt vzpostavitve visokodebelnih pašnih sadovnjakov za 4 kmetije ter jih na teh 4 kmetijah tudi pilotno izvesti.
REZULTATI PROJEKTA
-
načrt vzpostavitve visokodeblenih pašnih sadovnjakov za 4 kmetije
-
avdio-videoposnetek predstavitve rezultatov projekta – POVEZAVA
-
analiza izvedljivosti prenosa projektnih rešitev v prakso
OPIS PROJEKTA
Projekt je obravnavnaval področje visokodebelnih pašnih sadovnjakov na (manjših) kmetijah. V preteklosti so bili visokodebelni sadovnjaki sestavni del vsake kmetije. Z razvojem intenzivnega sadjarstva so visokodebelni sadovnjaki postali ekonomsko manj zanimivi, posledično se je zmanjšala tudi skrb za njihovo ohranjanje in obnavljanje. Projektne aktivnosti so tako usmerjene v oživljanje visokodebelnih sadovnjakov, krepitev njihovih različnih funkcij, s poudarkom na pašni funkciji, z vidika naravovarstvenih in okoljskih vsebin.
Skladno z navedenim je bil za 4 vključene kmetije pripravljen in pilotno izveden Načrt vzpostavitve visokodebelnih pašnih sadovnjakov na podlagi katerega se je tudi pilotno zasadilo oziroma obnovilo sadno drevje predvsem na pašnikih. S tem se bo tudi ohranjalo specifične strukture kulturne krajine.
Tematika projekta je skladna z vidika naravovarstvenih in okoljskih vsebin in sicer naravovarstvene vsebine vključujejo vsebine za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Okoljske vsebine vključujejo aktivnosti za preprečevanje in zmanjševanje negativnih vplivov kmetijstva na okolje. Dodatno projekt prispeva tudi k ponovni vzpostavitvi kmetijske rabe na opuščenih kmetijskih zemljiščih, saj bodo aktivnosti (predvsem v okviru ene kmetije) namenjene oživljanju sadovnjakov, ki so bili opuščeni in se niso ustrezno vzdrževali in obnavljali.
Vrednost projekta:
-
celotna vrednost: 50.275,35 EUR
-
vrednost sofinanciranja: 44.996,45 EUR
Trajanje projekta: 1.12.2020 – 1.12.2022 (24 mesecev)
Povezave:
https://www.program-podezelja.si/
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje.